تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

شتاب نسل ما

  حکما و اندیشمندان اعتقاد دارند که نسل ما نسل شتابزده و بی حوصله ای است. اونقدر بی حوصله که فقط می خواد در هر کاری سریع به یک نتیجه برسه. حتی اگر اون نتیجه بهترین نتیجه نباشه، همین که سریع به دست میاد کافیه. من این مسئله رو در کلام بزرگان قبلا شنیده بودم ولی قشنگ ترین شکل بیان اون رو دو روز پیش در کلام دکتر دینانی، استاد پیشکسوت فلسفه دانشگاه تهران در سری جدید برنامه تلویزیونی معرفت دیدم و حیفم اومد که اینجا برای شما ننویسم.

  در نسل های پیش از ما، همه امور روزمره زندگی خالی از شتاب و سرعت امروزی بود. مثلا خیاطی با سوزن و نخ انجام می گرفت ولی امروز چرخ خیاطی با سرعت چند برابر این کار رو انجام می ده. حمل و نقل با حیوانات انجام می گرفت و امروز وسایل نقلیه با شتاب چند برابر انسان و کالا ها رو جا به جا می کنند. هواپیماها، کشتی ها، ماشین ها و غیره، با سرعتی غیر قابل مقایسه با روش های حمل و نقل گذشته. ارتباطات راه دور قبلا با نامه نگاری انجام می گرفت که ممکن بود حتی ماه ها طول بکشه تا پیامی از یک نقطه کره زمیین به نقطه دیگری برسه و امروز روش های الکترونیک انتقال پیام و مخابرات، اون رو تا حد ثانیه ها کاهش داده. ابن ها و ده ها نمونه دیگر نشان دهنده سرعت بالا و شتابزدگی نسل ماست. 

  نتیجه این می شود که انسانی که در این دنیای شتابزده متولد می شود، حتی مفهومی از آرامش و طمئنینه را در اندیشه خود نمی تواند داشته باشد. این انسان هرگز چیزی غیر از سرعت را تجربه نکرده. این است که درون انسان پرودره این شتابزدگی، همواره پر از شتابزدگی است. او بدون اینکه خودش بداند چرا، شتابزده است. او عادت دارد پشت سر هم روی آیکن های یک صفحه کلیک کند و به سرعت اطلاعات مورد نیازش را دریافت کند. انسان این نسل آرام آرام با کاغذ و کتاب دارد بیگانه می شود. چرا؟ چون کتاب به او اسکرین شات نمی دهد! کتاب را باید ورق زد، باید به پیوستگی مطالب آن فکر کرد، آن را مزمزه کرد، بلعید و هضم کرد.

  اما نتیجه این همه شتابزدگی چیست؟

  این فیلسوف حکیم معتقد بود که نتیجه این همه شتابزدگی این است که انسان، قدرت فکر کردن و اساسا حوصله فکر کردن را از دست می دهد. وقتی انسان نتواند فکر کند، هرگز به" مطلق ها " راه پیدا نمی کند و وسوسه می شود که همه چیز را "نسبی" تفسیر کند.آرام آرام در تفکران فیلسوفان و اندیشمندان قرون اخیر حرف هایی پیدا می شود از نوع اینکه اخلاق نسبی است، همه چیز نسبی است، هیچ چیز مطلق نیست. 

  دلیل این کج فکری ها این است که تفکر در مورد امور مطلق نیاز مند حوصله و فکر عمیق است. چیزهایی که این نسل شتابزده اساسا نمی شناسد. فکر کردن در مورد امور مطلق مثل خدا، اخلاق و معنویات، درون آرام و فکر عمیقی را می طلبد که این نسل پرعجله آن ها را هرگز تجربه نکرده است.

   


  این مطلب تا کنون 61 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : نتیجه ,سرعت ,آرام ,انسان ,شتابزدگی ,مطلق ,امور مطلق ,مورد امور ,نسبی است، ,آرام آرام ,تجربه نکرده ,
  شتاب نسل ما

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر